TACL105K016FTA
DigiKey Part Number
478-11047-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-11047-1-ND - Cut Tape (CT)
478-11047-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TACL105K016FTA
Description
CAP TANT 1UF 10% 16V 0603
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 0603 (1608 Metric) 7.5Ohm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TACL105K016FTA Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
7.5Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
L
Voltage - Rated
16 V