TACK474M010FTA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
0.47 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 0402 (1005 Metric) 15Ohm @ 100kHz
TACK474M010FTA
DigiKey Part Number
478-TACK474M010FTATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TACK474M010FTA
Description
CAP TANT 0.47UF 20% 10V 0402
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
15Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)
Voltage - Rated
10 V