SV09AC474KAR
DigiKey Part Number
478-4052-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SV09AC474KAR
Description
CAP CER 0.47UF 1KV X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SV09AC474KAR Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Voltage
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial
Capacitance
Size / Dimension
0.772" L x 0.200" W (19.60mm x 5.08mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.720" (18.30mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.673" (17.10mm)