SR307C104KAR is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 1.057
Datasheet
KEMET
In Stock: 306
0.1 µF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR307C104KAR
DigiKey Part Number
478-6014-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR307C104KAR
Description
CAP CER 0.1UF 500V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SR307C104KAR Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Size / Dimension
0.300" L x 0.125" W (7.62mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.300" (7.62mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)