SR305E155MARTR1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 499
Datasheet
1.5 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor Z5U Radial
SR305E155MARTR1
DigiKey Part Number
SR305E155MARTR1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR305E155MARTR1
Description
CAP CER 1.5UF 50V Z5U RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
10°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.360" (9.14mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)