SR301E224MAATR1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
Direct
KYOCERA AVX
KEMET
In Stock: 665
0.22 µF ±20% 100V Ceramic Capacitor Z5U Radial
SR301E224MAATR1
DigiKey Part Number
SR301E224MAATR1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR301E224MAATR1
Description
CAP CER 0.22UF 100V Z5U RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
10°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.360" (9.14mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)