SR211C223JAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 623
Datasheet
0.022 µF ±5% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR211C223JAA
DigiKey Part Number
SR211C223JAA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR211C223JAA
Description
CAP CER 0.022UF 100V X7R RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.300" (7.62mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)