SR211A271FAR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
270 pF ±1% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
SR211A271FAR
DigiKey Part Number
SR211A271FAR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR211A271FAR
Description
CAP CER 270PF 100V NP0 RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.300" (7.62mm)
Tolerance
±1%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)