SR201E473MAA is available for purchase but is not normally stocked.
KEMET
0.047 µF ±20% 100V Ceramic Capacitor Z5U Radial
SR201E473MAA
DigiKey Part Number
SR201E473MAA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR201E473MAA
Description
CAP CER 0.047UF 100V Z5U RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
10°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)