SR201E224MAR is available for purchase but is not normally stocked.
KEMET
In Stock: 665
Datasheet
0.22 µF ±20% 100V Ceramic Capacitor Z5U Radial
SR201E224MAR
DigiKey Part Number
SR201E224MAR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR201E224MAR
Description
CAP CER 0.22UF 100V Z5U RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
SR201E224MAR Models
Operating Temperature
10°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)