SR155A391FAA
DigiKey Part Number
SR155A391FAA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR155A391FAA
Description
CAP CER 390PF 50V NP0 RADIAL
Detailed Description
390 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.150" (3.81mm)
Tolerance
±1%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)