SR152C472KAR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KEMET
KEMET
4700 pF ±10% 200V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR152C472KAR
DigiKey Part Number
SR152C472KAR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR152C472KAR
Description
CAP CER 4700PF 200V X7R RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
SR152C472KAR Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.150" (3.81mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)