SR151C472JAR
DigiKey Part Number
SR151C472JAR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR151C472JAR
Description
CAP CER 4700PF 100V X7R RADIAL
Detailed Description
4700 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SR151C472JAR Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.150" (3.81mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)