SQCSVA240JAT1A is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
24 pF ±5% 250V Ceramic Capacitor A 0603 (1608 Metric)
SQ Series 0603
SQCSVA240JAT1A
DigiKey Part Number
478-3508-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQCSVA240JAT1A
Description
CAP CER 24PF 250V 0603
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SQCSVA240JAT1A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Q, Low Loss
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.030" (0.76mm)