SQCB7M8R2CAJME
DigiKey Part Number
478-2635-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQCB7M8R2CAJME
Description
CAP CER 8.2PF 500V 1111
Customer Reference
Detailed Description
8.2 pF ±0.25pF 500V Ceramic Capacitor M 1111 (2828 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SQCB7M8R2CAJME Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Series
Features
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1111 (2828 Metric)
Tolerance
±0.25pF
Size / Dimension
0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.102" (2.59mm)