SQCB7M1R8BAJME
DigiKey Part Number
478-2624-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQCB7M1R8BAJME
Description
CAP CER 1.8PF 500V 1111
Customer Reference
Detailed Description
1.8 pF ±0.1pF 500V Ceramic Capacitor M 1111 (2828 Metric)
EDA/CAD Models
SQCB7M1R8BAJME Models
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Series
Features
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Package / Case
1111 (2828 Metric)
Tolerance
±0.1pF
Size / Dimension
0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.102" (2.59mm)