SK057C474MAR is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 1.081
Datasheet
0.47 µF ±20% 500V Ceramic Capacitor X7R Radial
SK057C474MAR
SK057C474MAR
DigiKey Part Number
478-4031-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SK057C474MAR
Description
CAP CER 0.47UF 500V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SK057C474MAR Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.560" (14.22mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.402" (10.20mm)