SCCU25E256SRB
DigiKey Part Number
478-11290-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCCU25E256SRB
Description
CAP 25F -10% +30% 3V T/H
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can 27mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 60°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 60°C
Manufacturer
KYOCERA AVX
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
25 F
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
3 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
27mOhm @ 1kHz