SA305C683KAR is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
KEMET
Upgrade
0.068 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Axial
SA305C683KAR
DigiKey Part Number
SA305C683KAR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA305C683KAR
Description
CAP CER 0.068UF 50V X7R AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SA305C683KAR Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm)
Tolerance
±10%