SA201C473KAA is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
0.047 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Axial
SA201C473KAA
DigiKey Part Number
SA201C473KAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA201C473KAA
Description
CAP CER 0.047UF 100V X7R AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SA201C473KAA Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Discontinued at DigiKey
Package / Case
Axial
Capacitance
Size / Dimension
0.100" Dia x 0.260" L (2.54mm x 6.60mm)
Tolerance
±10%