SA101A391KAR is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Upgrade
390 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Axial
SA101A391KAR
DigiKey Part Number
SA101A391KAR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA101A391KAR
Description
CAP CER 390PF 100V NP0 AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SA101A391KAR Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Tolerance
±10%