SA055E104MAA
DigiKey Part Number
SA055E104MAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA055E104MAA
Description
CAP CER 0.1UF 50V Z5U AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor Z5U Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SA055E104MAA Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
10°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Axial
Capacitance
Size / Dimension
0.091" Dia x 0.118" L (2.30mm x 3.00mm)
Tolerance
±20%