RPA1010221M035K
DigiKey Part Number
478-RPA1010221M035KCT-ND - Cut Tape (CT)
478-RPA1010221M035KTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPA1010221M035K
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 35V TH
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 30mOhm 5000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
KYOCERA AVX
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
152.5 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.05 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
220 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm