RHA0809560M040K
DigiKey Part Number
478-RHA0809560M040KCT-ND - Cut Tape (CT)
478-RHA0809560M040KTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RHA0809560M040K
Description
CAP ALUM HYBRID 56UF 20% 40V TH
Detailed Description
56 µF 40 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 32mOhm 10000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
170 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.7 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
56 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Voltage - Rated
40 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
32mOhm