RHA0607470M035K
DigiKey Part Number
478-RHA0607470M035KCT-ND - Cut Tape (CT)
478-RHA0607470M035KTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RHA0607470M035K
Description
CAP ALUM HYBRID 47UF 20% 35V TH
Detailed Description
47 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 60mOhm 5000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
130 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.3 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
47 µF
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.343" (8.70mm)
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
60mOhm