REH1018100M450K
DigiKey Part Number
478-REH1018100M450KCT-ND - Cut Tape (CT)
478-REH1018100M450KTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REH1018100M450K
Description
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
85 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C