REA10133R3M450K
DigiKey Part Number
478-REA10133R3M450KCT-ND - Cut Tape (CT)
478-REA10133R3M450KTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REA10133R3M450K
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 450V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
48 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
67.2 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C