NOJE227M006RWJ
DigiKey Part Number
478-1827-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-1827-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NOJE227M006RWJ
Description
CAP NIOB OXI 220UF 20% 6.3V 2917
Customer Reference
Detailed Description
220 µF Niobium Oxide Capacitor 6.3 V 2917 (7343 Metric) 400 mOhms
Category
Dissipation Factor
12%
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Manufacturer Size Code
E
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Capacitance
220 µF
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
2917 (7343 Metric)
Voltage - Rated
6.3 V
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
400 mOhms