MD015C103KAB
DigiKey Part Number
478-4874-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MD015C103KAB
Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 2-DIP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 2-DIP
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
2-DIP
Capacitance
Size / Dimension
0.260" L x 0.100" W (6.60mm x 2.54mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.175" (4.45mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.325" (8.25mm)