LD141C105KAB2A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 2225 (5763 Metric)
LD141C105KAB2A
DigiKey Part Number
LD141C105KAB2A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD141C105KAB2A
Description
CAP CER 1UF 100V X7R 2225
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
2225 (5763 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.060" (1.52mm)