GG020105100N2P
DigiKey Part Number
478-10590-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-10590-1-ND - Cut Tape (CT)
478-10590-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GG020105100N2P
Description
TVS DIODE 5VWM 12VC 201
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V Clamp 6A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 0201 (0603 Metric)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
60W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
10pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
5V
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Voltage - Breakdown (Min)
5.5V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12V