F971E684KAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.68 µF Molded Tantalum Capacitors 25 V 1206 (3216 Metric) 7.6Ohm
F971E684KAA
DigiKey Part Number
478-8616-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F971E684KAA
Description
CAP TANT 0.68UF 10% 25V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
F971E684KAA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Surface Mount
Series
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
A
Tolerance
±10%
Ratings
AEC-Q200
Voltage - Rated
25 V
Features
Automotive, High Reliability
Type
Molded
Grade
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance)
7.6Ohm