F971A336MNC
DigiKey Part Number
478-F971A336MNCTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-F971A336MNCCT-ND - Cut Tape (CT)
478-F971A336MNCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F971A336MNC
Description
CAP TANT 33UF 20% 10V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 2917 (7343 Metric) 700mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F971A336MNC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Surface Mount
Series
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
N
Tolerance
±20%
Ratings
AEC-Q200
Voltage - Rated
10 V
Features
Automotive, High Reliability
Type
Molded
Grade
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance)
700mOhm