F970J685KAA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 3.748
Datasheet
6.8 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 1206 (3216 Metric) 3.5Ohm
F970J685KAA
DigiKey Part Number
478-8536-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F970J685KAA
Description
CAP TANT 6.8UF 10% 6.3V 1206
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
F970J685KAA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Surface Mount
Series
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
A
Tolerance
±10%
Ratings
AEC-Q200
Voltage - Rated
6.3 V
Features
Automotive, High Reliability
Type
Molded
Grade
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.5Ohm