F951C226MBAAQ2
DigiKey Part Number
478-8467-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-8467-1-ND - Cut Tape (CT)
478-8467-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F951C226MBAAQ2
Description
CAP TANT 22UF 20% 16V 1411
Detailed Description
22 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V 1411 (3528 Metric) 500mOhm
EDA/CAD Models
F951C226MBAAQ2 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
16 V