F951C225MPAAQ2
DigiKey Part Number
478-8460-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-8460-1-ND - Cut Tape (CT)
478-8460-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F951C225MPAAQ2
Description
CAP TANT 2.2UF 20% 16V 0805
Detailed Description
2.2 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V 0805 (2012 Metric) 6Ohm
EDA/CAD Models
F951C225MPAAQ2 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
6Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.087" L x 0.049" W (2.20mm x 1.25mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
P
Voltage - Rated
16 V