F951A107KAAAQ2
DigiKey Part Number
478-8419-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-8419-1-ND - Cut Tape (CT)
478-8419-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F951A107KAAAQ2
Description
CAP TANT 100UF 10% 10V 1206
Detailed Description
100 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 10 V 1206 (3216 Metric) 1Ohm
EDA/CAD Models
F951A107KAAAQ2 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.067" W (3.20mm x 1.70mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.063" (1.60mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
A
Voltage - Rated
10 V