F931D685MBA
DigiKey Part Number
478-8300-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-8300-1-ND - Cut Tape (CT)
478-8300-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F931D685MBA
Description
CAP TANT 6.8UF 20% 20V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µF Molded Tantalum Capacitors 20 V 1411 (3528 Metric) 2.5Ohm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F931D685MBA Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.5Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.091" (2.30mm)
Voltage - Rated
20 V