F931C227MNC
DigiKey Part Number
478-8258-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-8258-1-ND - Cut Tape (CT)
478-8258-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F931C227MNC
Description
CAP TANT 220UF 20% 16V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 700mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
F931C227MNC Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
700mOhm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Voltage - Rated
16 V