F931C106MAAAJ6
DigiKey Part Number
478-11265-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-11265-1-ND - Cut Tape (CT)
478-11265-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F931C106MAAAJ6
Description
CAP TANT 10UF 20% 16V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1206 (3216 Metric) 3Ohm @ 100kHz
EDA/CAD Models
F931C106MAAAJ6 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
A
Tolerance
±20%
Ratings
AEC-Q200
Voltage - Rated
16 V
Features
Automotive
Type
Molded
Grade
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance)
3Ohm @ 100kHz