F931C106KAAAJ6
DigiKey Part Number
478-10723-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-10723-1-ND - Cut Tape (CT)
478-10723-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F931C106KAAAJ6
Description
CAP TANT 10UF 10% 16V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
F931C106KAAAJ6 Models
Category
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Part Status
Active
Manufacturer Size Code
A
Capacitance
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±10%
Features
Automotive
Voltage - Rated
16 V
Grade
Automotive
Type
Molded
Qualification
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C