F930J686KAA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 6.547
Datasheet
68 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 1206 (3216 Metric) 2Ohm @ 100kHz
F9X Series 3mm
F930J686KAA
DigiKey Part Number
478-8186-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F930J686KAA
Description
CAP TANT 68UF 10% 6.3V 1206
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
F930J686KAA Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
2Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Obsolete
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Voltage - Rated
6.3 V