F930J227MCCAJ6
DigiKey Part Number
478-11257-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-11257-1-ND - Cut Tape (CT)
478-11257-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F930J227MCCAJ6
Description
CAP TANT 220UF 20% 6.3V 2312
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2312 (6032 Metric) 700mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F930J227MCCAJ6 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Surface Mount
Series
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.106" (2.70mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
C
Tolerance
±20%
Ratings
AEC-Q200
Voltage - Rated
6.3 V
Features
Automotive
Type
Molded
Grade
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance)
700mOhm @ 100kHz