F921C105MPA
DigiKey Part Number
478-8126-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-8126-1-ND - Cut Tape (CT)
478-8126-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F921C105MPA
Description
CAP TANT 1UF 20% 16V 0805
Detailed Description
1 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 0805 (2012 Metric) 12Ohm
EDA/CAD Models
F921C105MPA Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
12Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V