F920J155MPA
DigiKey Part Number
478-8117-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F920J155MPA
Description
CAP TANT 1.5UF 20% 6.3V 0805
Detailed Description
1.5 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 0805 (2012 Metric) 12Ohm
EDA/CAD Models
F920J155MPA Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
12Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
6.3 V