CCR05CG121JR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Image for CCR05CG121JR is not available
CCR05CG121JR
DigiKey Part Number
478-CCR05CG121JR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCR05CG121JR
Description
CAP CER RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 pF ±5% 200V Ceramic Capacitor CG Radial
EDA/CAD Models
CCR05CG121JR Models
Category
Applications
Mfr
Failure Rate
R (0.01%)
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.190" (4.82mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.090" (2.28mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Formed Leads
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C