CB182G0105JBC
DigiKey Part Number
478-7489-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-7489-1-ND - Cut Tape (CT)
478-7489-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CB182G0105JBC
Description
CAP FILM 1UF 5% 250VDC 6054
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked 6054 (153137 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CB182G0105JBC Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.602" L x 0.539" W (15.30mm x 13.70mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±5%
Termination
Solder Pads
Voltage Rating - AC
160V
Applications
General Purpose
Voltage Rating - DC
250V