APD1012101M063R
DigiKey Part Number
478-APD1012101M063RTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-APD1012101M063RCT-ND - Cut Tape (CT)
478-APD1012101M063RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APD1012101M063R
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 63V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 36mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
KYOCERA AVX
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
80 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.6 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
36mOhm