600S0R6AW250XT
DigiKey Part Number
478-600S0R6AW250XTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
600S0R6AW250XT
Description
CAP CER 0.6PF 250V NP0 0603
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.6 pF ±0.05pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Tolerance
±0.05pF
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.89mm)