2225HC472MAT3A\SB
DigiKey Part Number
2225HC472MAT3A\SB-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2225HC472MAT3A\SB
Description
CAP CER 4700PF 3KV X7R 2225
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF ±20% 3000V (3kV) Ceramic Capacitor X7R 2225 (5763 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2225HC472MAT3A\SB Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Voltage
Package / Case
2225 (5763 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.100" (2.54mm)